Skip to main content

Keď prišiel Lukáš Hrdlička na pohovor do Hyperie, pred budovou firmy ho na chodníku vítal v šľapkách ležérne obutý Marek Turčáni, dnes už jeho kolega. Ako Luky spomína, už vtedy to bolo autentické, nikto sa na nič nehral a všetci ťahali za jeden povraz. To sa za tých osem rokov, čo tu pracuje nezmenilo, hoci tímy sa niekoľkonásobne rozrástli a z Lukáša je dnes technický riaditeľ.

V rozhovore porozprával, prečo dal prednosť Hyperii pred budovaním vlastnej firmy, ako Hyperia rástla, ako sa vyvíjali projekty aj technológie, s ktorými pracujeme. Priblížil, prečo je ownership projektov kľučový a aké súkromné školenia majú ľudia v tíme. Pokúsil sa objasniť tiež to, prečo atmosféra a kolektív nie sú v Hyperii len prázdne frázy. Aj keď ako sám hovorí – človek to tu musí zažiť.

Luky, ty tuším bývaš v Topoľčanoch, firma má sídlo v Žiline – aké to je pracovať full remote, keď riadiš celý tím developerov?

Áno, je to pravda, ale nie vždy tomu tak bývalo. Pred koronou, keď sme pracovali všetci z firmy, som býval v Žiline. Potom sa situácia zmenila a korona nás prinútila spraviť experiment, na ktorý by sme sa bez nej neodhodlali. Zo dňa na deň sme sa prepli do full remote režimu. Aj keď sa už postupne vraciame do firmy, môj tím je z veľkej časti distribuovaný po celom Slovensku a nie je nevyhnutné, aby som bol viazaný na konkrétne miesto. Preto som sa vrátil do môjho rodného mesta.

Na začiatku som si musel zmeniť mindset, ako pracovať s tímami a tiež som si potreboval prispôsobiť pracovné prostredie. Od zariadenia domácej pracovne až po pravidlá v rodine :-). Teraz to už mám vyladené a cítim, že sa mi podarila nájsť rovnováha medzi prácou a súkromným životom. Samozrejme, chodievam pravidelne do firmy, jeden či dvakrát do týždňa, aby som bol v kontakte s ľuďmi. Niektoré veci sa jednoducho lepšie riešia osobne.

Koľko developerov máme aktuálne v Hyperii?

Momentálne je v našom oddelení niečo cez 30 ľudí a z nich sú cca dve tretiny developeri. Tí sú potom rozdelení do menších tímov podľa toho, na čom pracujú. Každý projekt to má vyskladané trošku inak, aby sme reflektovali aktuálne potreby.

Čo tá zvyšná tretina?

Ten zvyšok sú ľudia, ktorí majú na starosti QA, dátovú analýzu, správu infraštruktúry a pod. Nemôžem zabudnúť ani na grafika a scrum masterku.

Ako si sa vlastne o Hyperii dozvedel a čím ťa firma „presvedčila“?

V Hyperii som začínal čerstvo po vysokej škole. Vtedy som mal aj spolu so spolužiakmi rozbehnutý vlastný biznis, ktorý však nemal takú trakciu, ako som predpokladal, tak som sa začal obzerať po príležitostiach. Myslím, že som na inzerát natrafil na jednom z pracovných portálov. V tom čase sme sídlili ešte vo VTP – Vedecko-technologickom parku pod Žilinskou univerzitou a pamätám si, ako ma v deň pohovoru vítal kolega Marek v šľapkách na chodníku pred budovou. Bolo to autentické a nikto sa na nič nehral. Najviac ma presvedčila asi tá atmosféra a kolektív. Všetci ťahali za jeden povraz. Aj keď som mal viacero ponúk, som rád, že som sa vtedy rozhodol pre Hyperiu.

Atmosféra a koletív. To môže pre niekoho pôsobiť ako klišé.

To je pravda, ale u nás je to naozaj cítiť. Ťažko sa to dá opísať slovami, človek si to musí zažiť. Aj keď sú občas ťažšie a nepríjemnejšie diskusie, veľmi sa mi páči, ako máme nastavený mindset. Nikto nebojuje za seba alebo medzi sebou. Všetci bojujeme za tím a za to, ako môžeme veci robiť lepšie, rýchlejšie, kvalitnejšie. A to sa nevidí v každej firme.

V Hyperii si už takmer osem rokov, koľko z nich si na pozícii technického riaditeľa?

Keď sa na to pozriem retrospektívne, tak musím povedať že to bola „jízda“. Nastupoval som ako bežný programátor do projektu Leadgen, kde som mal za úlohu vývoj interného CMS a mailingového systému. Vtedy mal každý developer pod sebou svoj projekt, ktorý vyvíjal, určoval si vlastné pravidlá písania kódu a produkcia sa nasadzovala cez FTP. Bol to celkom freestyle. Asi po dvoch rokoch prišla ponuka zastrešiť celý vývoj vo firme.

Stále sa nasadzuje produkcia cez FTP?

To už nie :-D. Teraz máme všetko automatizované cez CI/CD pipelines.

Aké najvýraznejšie zmeny sa udiali za ten čas čo si u nás?

Myslím si, že najväčšia zmena bol práve ten prerod „garážovej“ firmy na spoločnosť s globálnymi projektami, ktoré mesačne navštívia milióny ľudí.

V Hyperii pracujeme na vlastných projektoch, žiadni klienti a šibeničné termíny. Aké si mal skúsenosti s programovaním klientskych projektov predtým, než si prišiel k nám? Vedel by si to porovnať?

Ako som už spomínal, počas vysokej školy som spolu so spolužiakmi podnikal, zameriavali sme sa na zakázkový vývoj informačných systémov a webov. Riešili sme napríklad web pre jeden medzinárodný obchodný reťazec alebo aj systémy pre tracking áut pomocou GPS. Pre mňa boli najhoršie situácie vtedy, keď klient nevedel, čo vlastne chce. A často sme museli prerábať už hotovú vec. Bolo to veľmi demotivujúce a stresujúce, ak sme mali termíny, na ktoré boli naviazané ďalšie operácie.

U nás v Hyperii pracujeme na vlastných projektoch a našimi klientami sú kolegovia. Čiže si vieme veľmi rýchlo vydiskutovať nezrovnalosti v zadaniach a práca je omnoho efektívnejšia, aj keď sa stále máme v čom zlepšovať.

Náš senior PHP developer Maťo Čaniga v rozhovore na blogu povedal, že sa mu v Hyperii páči aj uvoľnená atmosféra, ktorá sa ešte podčiarkla zrušením trackovania dochádzky. Čo najviac oceňuješ ty na takomto voľnom prístupe?

Mne sa najviac páči, že si dokážem manažovať svoj pracovný čas tak, ako potrebujem. Každý má svoju krivku výkonnosti inú a firma to rešpektuje. Preto ak viem, že sa cítim neproduktívny, môžem si prácu dokončiť večer alebo cez víkend. Dôležité je, aby sme splnili ciele a tímy fungovali efektívne.

Maťo tiež v rozhovore spomínal, že Hyperia je firma, ktorá sa nebojí skúšať nové technológie a developer má v nej čas na sebarealizáciu. Aké možnosti majú teda naši developeri na rozvíjanie svojich skills a aký im ponúkame priestor pre rast?

Tých možností je naozaj veľa od školení, prednášok, konferencií až po workshopy. Záleží na ľuďoch, čo im viac vyhovuje a akým smerom sa chcú posúvať. Okrem týchto eventov pravidelne organizujeme aj interné stretnutia celého oddelenia tzv. Hypermindy alebo školenia v rámci tímov, kedy k nám príde odborník priamo do firmy.

Môžeme to chápať ako súkromné školenie pre ľudí v tvojom oddelení?

Áno, je to tak. Ak máme tému, ktorá nás dokáže posunúť, ideme do toho. Mali sme už množstvo tém ako napríklad optimalizácia rýchlosti webov, práca s dátami, penetračné testy a bezpečnosť aplikácií,… Ale nie je to iba o školeniach. Ľudia dokážu rásť, ak majú priestor na chyby a vedia sa z nich poučiť. Myslím si, že tento priestor má u nás každý.

Poďme sa ešte bližšie pozrieť na naše projekty. Globálny projekt Kimbino sme nedávno rozbili na domény. Prečo sme sa tak rozhodli? Čo to v konečnom dôsledku prinieslo, aké hlavné výhody si od toho sľubujeme do budúcna?

Tak ako projekt rástol, vznikala potreba definovať si jasný ownership pre jednotlivé časti. My sme si ich nazvali domény. Okolo tejto domény je vyskladaný cross-functional tím, ktorý by ju mal byť schopný rozvíjať tak, aby pomáhala k splneniu OKR cieľov. Táto zmena je relatívne čerstvá, takže v čase tohto rozhovoru ešte nemáme merateľné výsledky, ale sľubujeme si od nej, že tímy budú schopné vyvíjať efektívnejší a kvalitnejší produkt. Aj vďaka špecializácii na konkrétnu doménu.

Objavili sa aj nejaké prekážky pri implementácii?

Každá zmena so sebou prináša prekážky, ale nebolo to nič, s čím by sme sa nedokázali vysporiadať. Snažili sme sa, aby ľudia v oddelení boli spolutvorcami týchto zmien a ako manažment sme ponúkli platformu a mantinely, v ktorých sa môžu pohybovať. Čiže na spoločnom celodennom workshope sme si zadefinovali nielen domény, ale aj proces vývoja.

Som veľmi rád, keď vidím, ako ľuďom úprimne záleží na projektoch v Hyperii. Všetci majú otvorené mysle a vedia, že ak tieto zmeny pomôžu k naplneniu cieľov, nebojíme sa ich skúsiť.

Pravidelne zdieľate aktivity nášho develop tímu aj na Twitteri pod @HyperiaDevs. Sú zdroje, ktoré sleduješ, aby si bol informovaný o tech novinkách?

Snažím sa sledovať zväčša zahraničné kanály a počúvam veľa podcastov. Hlavne cesta do Žiliny je pre mňa skvelá príležitosť, ako efektívne využiť čas v aute. Ak by som mal vypichnúť nejaké zdroje, tak určite odporúčam Hacker News alebo Technology Radar od Thoughtworks.

Na záver – ak by si mal dať tipy pre developerov / developerky, ako sa pripraviť k nám na pohovor, čo by si im odporučil?

Toto je hrozne individuálne a nemyslím si, že mám všeobecnú radu. Veľmi rýchlo sa dá vycítiť, keď niekto programuje iba pre peniaze a niekoho to naozaj baví a žije s tým. Skúša si nové veci, sleduje trendy a neustále sa chce posúvať. Kandidát/ka nemusí mať veľa skúseností. Ak je bystrý/á a rozumie algoritmizácii, nemá sa čoho obávať.

Ak by si sa tiež chcel/a stať súčasťou Lukášovho develop tímu, pozri si, či máme pre teba voľnú pozíciu.