Skip to main content

V Hyperii začínala pred takmer piatimi rokmi na pozícii web administrátorky, no už po dvoch mesiacoch sa rozhodla zmeniť tím. Niet sa čomu čudovať, ako sama priznáva, SEO jej učarovalo ešte počas vysokej školy. Dnes okrem práce na zverených SEO projektoch, pomáha zlepšovať aj projekty svojich kolegov.

Mary Macáková v rozhovore priblížila, s akými nástrojmi pracuje, ako vyzerá zaúčanie nového SEO špecialistu počas pandémie a tiež to, v akých rôznorodých oblastiach sa s tímom vzdeláva. Inšpirovať sa môžeš aj jej tipmi, vďaka ktorým sa dokáže lepšie sústrediť na prácu.

Mary, ty pracuješ v Hyperii ako SEO špecialistka. Za čo všetko si na tejto pozícii zodpovedná, na ktorom projekte pracuješ a pre ktoré krajiny?

Aktuálne sa venujem dvom projektom v troch krajinách – letákovej divízií na Slovensku, v Nemecku a Austrálií, a tiež Kimbinu na Slovensku a v Nemecku. Keďže pracujeme aj na trhoch mimo domova, kľúčom k úspechu sú dobré spolupráce. S niektorými spoluprácami mám vzťah ako s dlhoročnými kamarátmi a napríklad minulý rok mi prišiel krásny darček z Rumunska v podobe kytice kvetov.

Zároveň som zodpovedná aj za manažovanie ľudí v tíme, dohliadam najmä na on-page vo všetkých 40 krajinách, pričom takmer v každej máme po dva projekty. Snažím sa nájsť vylepšenia, odhaliť bugy a posúvam to celému tímu. Okrem toho sa venujem aj scrumu. Zapisujem tasky, ktoré potrebujeme vypracovať a dohliadam na ich uskutočnenie. Každý mesiac mám potom s programátormi meeting, kde predstavia, ako zadania zapracovali.

Ako si sa vlastne stala SEO špecialistkou? Kedy si sa so SEO stretla po prvýkrát, kde si sa učila základy a naberala pracovné skúsenosti?

SEO ma zaujímalo už počas štúdia na vysokej škole, kde sme sa mu venovali v rámci jedného predmetu a tam som sa naučila základy. V Hyperii som však pôvodne začala na pozícii web administrátorky a približne o dva mesiace neskôr som sa postupne presunula do SEO oddelenia. V tom čase, pred piatimi rokmi, sme boli len maličký tím o štyroch ľuďoch a pracovali sme nielen na projekte s letákmi, ale aj na projekte LeadGeneration. Čo sa týka praktických základov, veľa ma naučili práve moji kolegovia. V škole vás totiž učia len teóriu a tá je často od praxe veľmi vzdialená. Popri práci sa snažím stále študovať, aby som mala prehľad o novinkách, Google updatoch a rôznych ďalších zmenách v rámci SEO.

Ako si teda udržiavaš prehľad o dianí v SEO svete a rozširuješ obzory?

Keďže SEO je oblasť, ktorá sa neustále mení, vzdelávanie sa je nutnosť. Bez toho by to jednoducho nešlo. Okrem iného si rada pozriem webináre od SEO zraz, prečítam články na searchenginejournal.com, alebo veľa zaujímavých informácií nájdem aj na Twitteri. Tých zdrojov na vzdelávanie je obrovské množstvo a nedá sa sledovať každý kanál. Veľkou pomocou je, že si v rámci SEO tímu zdieľame zaujímavé články a tipy v internej skupine na Slacku. Pevne verím, že keď pandémia skončí, bude možné sa opäť zúčastňovať aj školení a konferencií osobne, nielen online.

S tímom sa však nedržíme vzdelávania len striktne v oblasti SEO. Snažíme sa vzdelávať aj v iných smeroch. Napríklad všetci využívame na vzdelávanie Udemy kurzy. Veľmi zaujímavé sú tie o kritickom myslení, feedbackovaní či time manažmente.

Máš v práci „typický deň“? Akým aktivitám sa pravidelne venuješ a s akými nástrojmi často pracuješ?

Každý deň je svojím spôsobom iný ako ten predošlý a aktivity nie sú nikdy rovnaké. Samozrejme, sú veci, ktoré sa často opakujú – medzi ne patrí napríklad plánovanie a realizácia linkbuildingu, on-page úpravy, kontrola projektov a v neposlednom rade pomáham kolegom na ich projektoch. Najčastejšie, v podstate každý deň, pracujem s Google Search Console. Okrem tohto nástroja veľmi často používam aj Screaming Frog, Ahrefs či Similar Web.

Akým spôsobom spolupracujete v rámci tímu na úlohách?

Každý v tíme má pridelené projekty, o ktoré sa sám stará. Aby na to však neboli sami, ja a kolegyňa Merry im pomáhame a navrhujeme vylepšenia. Z tohto dôvodu máme obe menej projektov, aby sme stíhali v rámci času sledovať aj projekty kolegov.

Aktuálne zaúčaš aj novú kolegyňu. Ako prebieha zaúčanie SEO špecialistu počas pandémie? Čo môže očakávať nový človek počas tohto procesu?

Zaúčanie novej posily počas pandémie je iné, keďže prebieha výlučne online. So zaúčaním mám už početné skúsenosti a pripravený manuál, čo všetko si musíme prejsť. Školenia máme takmer každý deň v trvaní približne 1 – 2 hodín. Každý deň si prejdeme nejakú časť a na začiatku ďalšieho zaúčania si zhrnieme, čo sme si prešli na tom poslednom. Vždy zadám nováčikovi pár úloh, ktoré chcem, aby si pozrel do ďalšieho stretnutia. Často až pri tom, keď si nový človek prechádza veci sám, mu napadajú ďalšie otázky. Tieto školenia a ich obsah sa môžu líšiť podľa skúseností nového SEO špecialistu. Niekto potrebuje ísť úplne od základov, naopak ďalší, kto je skúsenejší, má už základy dávno v malíčku.

Pracuješ teraz viac v našom žilinskom office alebo skôr doma?

Pôvodne som pracovala viac z officu, ale keďže tu máme ďalšiu vlnu pandémie, aktuálne pracujem výlučne z domu. No už teraz sa teším na to, ako sa všetci opäť stretneme pri rannej káve, ktorú mimochodom nepijem :-D.

Máš niečo, čo ti pomáha sústrediť sa na prácu alebo ti ju pomáha lepšie zorganizovať?

Pri práci mi veľmi pomáha hudba a počúvanie podcastov. Viem sa vďaka tomu sústrediť aj hodiny. Pri práci potrebujem mať na stole vždy poriadok. Ak mám na stole zbytočné veci, ruší ma to a potrebujem si to upratať, nech ma nič nerozptyľuje. Ďalším veľkým pomocníkom je pre mňa Monday, kde si vždy plánujem tasky na týždennej báze. Tento nájstroj je k práci skvelý, viem si tam značiť tasky podľa priorít, nastavovať deadliny a XY ďalších užitočných vecí. Aktuálne si neviem predstaviť, že by som ho nemohla používať.

Na záver ešte prezraď, ako najradšej relaxuješ po práci.

Moja práca je aj moje hobby, takže patrím medzi tých šťastných ľudí, čo našli to, čo ich baví a zároveň aj živí. Mimo práce si však rada zacvičím. Pred pandémiou som chodievala cvičiť hneď ráno o šiestej a potom rovno do práce. Dve fitness centrá máme vedľa officu v Žiline, takže som to mala len na skok. Náš office v centre mesta má veľa výhod a toto je jedna z najlepších. Okrem cvičenia si rada pozriem dobrý film či seriál, venujem sa kocúrovi, ktorého máme ako člena rodiny, rada sa stretávam s kamarátmi a rodinou. No a v neposlednom rade si rada zájdem s manželom na predĺžený víkend mimo domu, alebo rovno na dlhšiu dovolenku k moru.

Ak sa chceš dozvedieť viac o našom SEO tíme, určite si vypočuj podcast s jeho teamleaderom Tomášom Michálekom na SpotifyApple podcast či Anchore. A ak by si to chcel/a zažiť aj na vlastnej koži, pozri, či máme pre teba vhodnú pozíciu.