Ľudia z Hyperie: Martin Čaniga

Martin Čaniga je senior PHP developer a jeho začiatky v IT boli ako u väčšiny začínajúcich programátorov. Tvorba webov a menších systémov. Do Hyperie ho nalákal kamarát, protože ho mimo iného zaujalo, že sa firma nebojí vyskúšať nové technológie. Spýtali sme sa ho, ako sa mu u nás, po viac ako troch rokoch, pracuje.

Aká bola tvoja cesta do Hyperie?

Pred Hyperiou som pracoval ako developer pre rôzne firmy. Mali sme vlastnú firmu na weby s administráciou, systémy typu kniha jázd a pod. Všetko v rámci programovania v PHP-čku a trochu Pythonu. Hyperiu, ako firmu, som vnímal už dlhšie, ale nikdy som nepremýšľal o tom, že by som sa raz stal jej súčasťou. Kamarát, ktorý vo firme pracoval (a stále pracuje) mi zavolal, či by som nechcel vyskúšať niečo nové. Spočiatku som o ponuke ani nepremýšľal, ale nakoniec som súhlasil so stretnutím. A keď sa na to teraz pozerám spätne, dobre som spravil :). Prišiel som na neformálny rozhovor, ani som sa nenazdal a už som tu viac ako tri roky. Aktuálne zastávam rolu kapitána tímu.

Kapitán? To znie zaujímavo. Čo si mám pod tým predstaviť?

Tak ako futbalový alebo hokejový tím potrebuje svojho kapitána, takisto som kapitánom ja toho svojho. Mojou úlohou je zabezpečiť, aby bol tím v súlade so smerovaním nášho oddelenia. Či už po kvalitatívnej alebo procesnej stránke.

Čiže mám ťa oslovovať pán kapitán?

Nie :D. Som v pohode s Maťom.

Ešte by ma zaujímalo, ako sa programátor v našej firme dostane k tejto roli?

No, v podstate som sa do tejto role dostal tak nejak prirodzene :). Ak boli nejake technické otázky, ľudia prichádzali za mnou, alebo ak sa naberali noví ľudia, dosť často som bol ja ich tzv. buddy. No a vďaka tomu som sa stal akýmsi leaderom.

Aký veľký je tvoj tím a ako sa vyvíjal?

Na začiatku bol vytvorený jeden malý scrum tím, fungujúci na dvojtýždňových sprintoch. Postupne sa prijali noví ľudia a vznikla potreba rozdeliť tento tím na dva tímy (scrum tím už bol veľký, ťažko sa riešil planning). Rozdelením sa špecifikovalo, ktorý tím čo rieši: jeden tím rieši feedy, druhý spracovanie obrázkov, rozpoznanie textu z letákov a pod. Projekt sa takto lepšie riadi. Aktuálne je v tíme 7 backend developerov.

Akým spôsobom spolupracujete na úlohách?

Každý deň máme tzv. ranné standupy pre synchronizáciu úloh, pri komplexných úlohách sa vyžaduje spolupráca viacerých developerov na jednej úlohe. Pracujeme metódou SCRUM, pri ktorej máme jasne zadefinované mantinely, v ktorých sa pohybujeme. Je to časovo ohraničené a množstvo úloh, ktoré máme vyriešiť si určíme sami na dvojtýždňových SPRINT-och.

Čo sa ti na tomto spôsobe práce páči?

Vďaka dobrej organizácií práce formou SPRINT-ov je popri hlavných úlohách aj čas na sebarealizáciu (príprava composer balíčkov, ucelených častí kódu ktoré sa dajú použiť v rámci firmy, open - source balíkov), čas na refactoring (znižovanie technického dlhu) a možnosť sa vždy niečo popri tom naučiť. Ďalej sa mi veľmi páči atmosféra vo firme, hocikedy si zahráš NHL na PlayStation so šéfom, máme pravidelné tímové hyper-raňajky, ping-pong, stolný futbal, ... . Zo začiatku, keď sa ešte trackovala dochádzka, bola taká polhodinka na platené voľno. Tak sme to využívali na tie kolobežky, prechádzku, hru NHL, ... . Teraz už dochádzka nie je :-). Je tu naozaj veľká dôvera, ale človek si musí dávať pri tom pozor … .

Pozor na čo?

Na to, aby sa dôvera nestratila. Rovnako ako v manželstve, keď podvedieš svojho partnera, tá dôvera tam už nie je, alebo je veľmi krehká a už to potom nie je ono. Aj my tu máme vzťah zamestnanec - zamestnávateľ a keď by som sa flákal alebo “podvádzal”, stratí sa.

Ako riešiš pracovnú disciplínu pri takej voľnej firme?

Je treba si uvedomiť, že takýto voľný prístup tu vždy nebol a že ľudia si museli vybudovať u vedenia dôveru v to, že konajú v najlepšom záujme firmy. Doma sa to môže niekomu realizovať ťažšie. Ja mám vlastnú izbu, tam sa zavriem a pracujem. Stále si vediem za deň štatistiku toho, čo spravím pre seba. Úlohy máme v Jire na sledovanie ich stavov čiže sledovanie tam je, len nie je časové ako dochádzka. Čas sledujem, aby som osobne vedel koľko som na čom strávil (či už nerobím príliš dlho :D ).

A stáva sa ti že pracuješ dlho?

Občas hej, ale manželka mi to zatiaľ toleruje :D

Na čom aktuálne pracujete v tíme?

Máme to rozdelené na niekoľko oblastí, ale vo všeobecnosti sa popri štandardných úlohách snažíme rozbiť jeden veľký monolit na menší, s podporou viacerých služieb. Tie kontajnerizujeme do Dockera a cez Kubernetes nasadzujeme do produkcie. Veľkou témou je u nás aj feedová služba, B2B rozhranie a prechod frontendu na Vue.js

Čo by si odkázal mladým junior developerom?

Nebojte sa výziev. Všetko je možné, ak na to idete logicky. A keď nie, tak niekedy jedna otázka na kolegu zaberie menej ako prezeranie stackoverflow-u.